Vilsandi rahvuspark
Saaremaa läänerannikul asuv kõige merelisem ja saarterohkem rahvuspark kogu Eestis.
Vilsandi imeline loodus ootab sind aastaringselt ning igal aastaajal on midagi erilist pakkuda!
Vilsandi rahvuspargist hõlmab 2/3 Läänemeri; ülejäänu koosneb 160 saarest, poolsaarest ja suudmest. Pargi keskmes on Vilsandi saar. Saaremaa läänerannikul asuv Vilsandi rajati piirkonna ranniku- ja saareelupaikade kaitseks.
Vilsandi rahvuspark on hülge- ja orhideesõprade paradiis, kus elab Eesti suurim hallhüljeste koloonia ja palju erinevaid merelinde. Botaanikahuvilisi võluvad sealsed haruldased taimeliigid, näiteks üle 30 liigi orhideesid, endeemne saaremaa robirohi ja ka luuderohi. Geoloogiafännid leiavad Vilsandilt paekivipaljandeid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle.
Allikas: Rivo Veber
Avasta Vilsandi
Vilsandi rahvuspark on hülge-, linnu- ja orhideesõprade paradiis. Vilsandi paekivipaljandid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle, ootavad avastamist ning 130-aastane Vilsandi tuletorn annab suurepärase vaate ümbruskonnale - ainulaadsele tuulte ja lainete poolt kujundatud maastikule, kus elab erinevaid metsloomi ja linnuliike.
Hoia silm peal rannas pikutavatel hüljestel! Vilsandi rahvuspargis saab kohaliku giidi abiga liikuda ühelt laiult teisele mööda madalat merd. Võta varbad paljaks, keera püksisääred üles ja lase merepõhjal oma taldu masseerida. See on eksootiline ja ühtlasi võimalus tutvuda rahvuspargiga iga külje pealt.
Avasta Harilaiu poolsaar
Vilsandi rahvusparki võiks minna ka linde vaatlema
Pikal teekonnal olevad rändlinnud teevad seal alati väikese peatuse. Kevade algul on taevas sulelistest lausa paks – tuhandetes parvedes valgepõsk-laglesid, kirjuhahku ja teisi merelinde. Viimaste aastate uusim külaline on Kanada lagle, kes üritab väikestel laidudel oma võimu maksma panna. Loe linnuvaatluse kohta SIIT.
Kirjuhahk talvitub Vilsandil detsembrist aprillini
Pikal teekonnal olevad rändlinnud teevad seal alati peatuse.
Leia tegevusi Vilsandil
Geoloogiahuvilised: vaadake külastuskeskuses fossiilirikkaid lubjakivipaljandeid. Botaanikasõbrad: Vilsandil elab kümneid haruldasi orhideeliike.
Kes ei pelga pikemat jalutuskäiku, leiab Harilaiu poolsaarelt liivaluited, mille muutuv kuju on Eestis ainulaadne. Keset poolsaart ehitatud Kiipsaare majakas asus vahepeal poolsaare idakaldal, nüüd aga seisab see hoopis poolsaare läänekalda lähedal meres.
Tugevate tormituulte ja lainete mõjul vajus järsul rannikul asuv tuletorn aastaid tagasi viltu ja majakas omale hüüdnimeks Saaremaa Pisa Torn.
Allikas: Mati Kose
Botaanikahuvilisi võluvad Vilsandi haruldased taimeliigid
Paadiga Vilsandile
Uuri saari ja laidusid ka paadiga – vaikne lainetus ja väikesed vahemaad teevad Vilsandi rahvuspargist süstamatkadele ideaalse paiga.
TOP soovitused, mida teha Vilsandil
- Roni 130 aastat vanasse Vilsandi tuletorni, kust avaneb suurepärane vaade kogu ümbruskonnale
- Mine Harilaiu poolsaarele, kus on ainulaadne tuulte ja lainete poolt kujundatud maastik, kus elab palju erinevaid metsloomi ja linnuliike
- Avasta põlised korallriffid ja leia parimad hülgevaatluspaigad
Uuri rohkem infot, kuidas Vilsandile pääseda SIIT ja transporti saarele pakuvalt Islander kodulehelt.
Allikas: RIvo Veber
Iga aastaaeg pakub eriilmelisi elamusi
Vaata lähemalt
Soovitame
Avasta Eesti
Kasuta interaktiivset kaarti
Viimati uuendatud
15.05.2024